Glücksbringer - czyli co przynosi Niemcom szczęście?
Nowy rok, a wraz z nim nowe nadzieje, plany i marzenia. Czasem jednak chcemy temu szczęściu dopomóc i aby zapewnić sobie pomyślność sięgamy po talizmany. Jedni wierzą w ich czarodziejską moc, inni zaś kpią z faktu posiadania amuletów przynoszących szczęście.
Bez względu na to, do której grupy Wy należycie zapraszam was na pierwszy w tym roku wpis.
das vierblättrige Kleeblatt
Czterolistna koniczyna jest dość rzadkim okazem. Zazwyczaj znajdujemy koniczynę o 3 liściach. Mnie osobiście jeszcze nigdy nie udało się znaleźć czterolistnej koniczyny. Znana jest jednak legenda, która głosi że przepędzona z raju Ewa zabrała tylko jedną czterolistną koniczynę, która jest symbolem raju.
das Glücksschwein
W krajach niemieckojęzycznych w sylwestrową noc ludzie obdarowują się świnkami, które mają za zadanie przynieść szczęście w nowym roku. Zazwyczaj są one wykonane z marcepanu lub gliny, czy porcelany. Świnki szczęścia można zakupić przed w wielu sklepach czy supermarketach. Często pojawiają się one na opakowaniach słodyczy lub jako pluszaki, breloki. Świnka uchodzi za symbol płodności, bogactwa i dobrobytu.
źródło |
W języku niemieckim funkcjonuje również zabawne powiedzenie związane ze świnką w roli głównej.
"Schwein haben" oznacza po prostu "mieć szczęście". Mnie osobiście to powiedzenie bardzo się podoba i lubię go używać.
der Marienkäfer
źródło |
W przeszłości biedronka uważana była za posłańca Matki Boskiej. Według wierzeń, jej zadaniem jest opieka nad dziećmi i chorymi. Nie wolno jej zabijać, ponieważ przynosi to nieszczęście.
das Hufeisen
źródło |
Podkowa jako talizman ma za zadanie chronić dom i przynosić szczęście domownikom. Nie może zostać zakupiona, najlepiej aby była znaleziona. Zazwyczaj wisi w drzwiach wejściowych do domu.
der Schornsteinfeger (der Kaminkehrer)
W Niemczech kominiarz jest uznawany za symbol szczęścia. W przeszłości to właśnie kominiarz przechadzał się ulicami miasta w Nowy Rok, aby życzyć ludziom wszystkiego najlepszego.
der Glückspfennig
źródło Fenig przynoszący szczęścia od lat jest jednym z najpopularniejszych niemieckich talizmanów. Choć obecnie jednostką monetarną w Niemczech jest Euro, to szczęśliwym talizmanem pozostaje fenig. W przeszłości walutą w Niemczech była marka.1 Marka była odpowiednikiem 100 fenigów. Bardzo popularne jest niemieckie przysłowie z fenigiem w roli głównej:
„Wer den Pfennig nicht ehrt, ist des Talers nicht wert” – „Kto nie szanuje feniga, nie jest wart talara”.
der Hefekranz
|
źródło |
Jest odpowiednikiem naszej rodzimej chałki. Jednak ma on okrągłą formę przypominającą wieniec. Ma za zadanie przynosić szczęście i pomyślność w nowym roku.
Czy wy jesteście fanami talizmanów ? Wierzycie w ich czarodziejską moc ?
Zapraszam do przeczytania ciekawego tekstu, przygotowanego przez Instytut Goethego, który opowiada o sylwestrowo - noworocznych tradycjach w Niemczech i talizmanach przynoszących szczęście.
*Produkty przedstawione na zdjęciach mojego autorstwa pochodzą ze sklepu Nanu Nana.
Jeśli spodobał ci się mój post, podziel się nim za znajomymi lub zostaw komentarz ;-)
Komentarze
Prześlij komentarz