Wielkanoc po niemiecku - czyli jak mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych obchodzą Wielkanoc

Święta Wielkiej Nocy to jedne z najważniejszych świąt obchodzonych w ciągu całego roku. Jednakże tradycje i zwyczaje im towarzyszące różnią się zależnie od kraju i jego mieszkańców. Wielkanoc zajmuje drugie miejsce po Bożym Narodzeniu, jeśli chodzi o popularność świąt w naszym kraju. A jak to wygląda w przypadku krajów niemieckojęzycznych ?


Niemcy przygotowują się do Wielkanocy podobnie jak Polacy, podczas postu (die Fastenzeit). 
Najważniejszym tygodniem w okresie postu jest Wielki Tydzień (die Karwoche).
Wielki Czwartek w Niemczech nazywany jest (der Gründonnerstag). Nazwa ta pochodzi nie tyle od zwyczaju jedzenia w ten dzień tylko zielonych potraw np. zielonej kapusty oraz zwyczaju malowania jajek na zielono, ale od czasownika "greinen", który oznacza płakać.
Wielki Piątek (der Karfreitag) jest w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Nazywany jest również "Cichym Piątkiem" (Stiller Freitag). Niemcy, którzy są wierzący udają się tego dnia na nabożeństwo do kościoła. Post w tym dniu nie jest ściśle przestrzegany. W Wielką Sobotę (der Karsamstag) podobnie jak w Polsce nie ma Mszy Świętej. Wielka Sobota jest nazywana również (Stiller Samstag). To czas spokoju i wyciszenia. W niektórych rejonach Niemiec, szczególnie w północnych Niemczech kultywowana jest tradycja rozpalanie ognisk i święcenia ognia.
Niedzielę Wielkanocną (der Ostersonntag) i Poniedziałek Wielkanocny (der Ostermontag) mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych spędzają podobnie jak w Polsce w gronie rodziny i przyjaciół. Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna msza rezurekcyjna.

Niemcy podzielone są na 16 krajów związkowych, zwanych landami, dlatego zwyczaje są zależne są od danego regionu Niemiec

Tradycje wielkanocne w różnych regionach Niemiec:

  • Ostereiertitschen - czyli "stukanie się jajkami" podczas śniadania. Członkowie rodziny wybierają swoją pisankę i stukają się z innymi. Zwyczaj ten jest popularny w Niemczech, Austrii i Szwajcarii niemieckojęzycznej

  • Przed świętami wielkanocnymi w krajach niemieckojęzycznych dużą popularnością cieszą się jarmarki wielkanocne (niem. Ostermärkte), podczas których możemy zakupić niepowtarzalne ozdoby wielkanocne i przysmaki. 

  • Jedną z ciekawych tradycji jest ubieranie drzewek pisankami (der Osterbaum).
  • Zwyczaj święcenia palm wielkanocnych jest mało znany u naszych sąsiadów, jednakże można go spotkać w katolickiej części Niemiec - Bawarii.
  • Zwyczaj "Lanego Poniedziałku" jest w Niemczech nieznany.
  • Ulubionym zwyczajem wielkanocnym dzieci jest (die Ostereiersuche), czyli poszukiwanie pisanek bądź słodyczy, które zostały ukryte w domu i ogrodzie przez zajączka wielkanocnego (der Osterhase).
  • Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Wielkanocnej w kościołach nie używa się dzwonów, dlatego te dni nazywane są cichymi.
Tradycje wielkanocne w Austrii:
  • Austria jest krajem katolickim, dlatego Wielkanoc jest niezwykle ważnym świętem dla jej mieszkańców.
  • Podobnie jak w Niemczech tego dnia jada się zielone potrawy, a młodzi ludzie na znak kończącego się Postu zakładają zielone ubrania.
  • W Wielką Sobotę Austriacy podobnie jak Polacy wybierają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy, czasem ma to miejsce wieczorem lub w niedzielę rano podczas mszy rezurekcyjnej.
  • W Wielki Czwartek, nazywany w Austrii również (Antlasstag) spożywa się głównie zielone potrawy np. szpinak. Poza tym jaja złożone w ten dzień uważane są za symbol szczęścia i zapobiegają złu
  • Niedziela Palmowa (der Palmsonntag) w Austrii jest szczególnie ważna dla dzieci, które proszą o dobry wzrost oraz przynoszą na nabożeństwo palmy udekorowane jabłkami, preclami i wstążkami
   



Tradycje wielkanocne w Szwajcarii:
  • Podobnie jak w Niemczech, w Szwajcarii Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od szukania ukrytych jaj wielkanocnych i słodyczy.
  • We włoskojęzycznym kantonie Ticino podczas Wielkiego Tygodnia odbywają się procesje, w Wielki Czwartek i Wielki Piątek  odgrywana jest historia Pasji.
  • W Wielki Piątek w małym miasteczku Romont w zachodniej Szwajcarii żony w czarnych szatach (fran. Les Pleureuses) niosą narzędzia tortur Chrystusa na szkarłatnych poduszkach i szmatkę  którą św. Weronika otarła pot z czoła Chrystusa, gdy niósł krzyż ulicami. Żonom tym towarzyszą śpiewy i modlitwy
  • W Nyon niedaleko Genewy fontanny są ozdobione kwiatami, gałęziami, wstążkami i kolorowymi jajkami w okresie wielkanocnym, zgodnie ze starym obyczajem.
  • Co roku w Lucernie odbywa się Festiwal Wielkanocny z serią koncertów wielkanocnych
  • W wielu  wioskach w kantonie Valais rozdawany jest chleb, ser i wino. Zwyczaj ten jest starożytną tradycją wielkanocną.

Jeśli chcecie poznać więcej ciekawostek dotyczących Wielkanocy w Austrii, koniecznie zajrzyjcie na: https://ilove.wien/wielkanoc-austrii/


Źródła:

















Komentarze