#sierpieńwliechtensteinie - 25 faktów o Liechtensteinie, które warto znać


1.Liechtenstein jest monarchią konstytucyjną. Obecnie na jej czele stoi książę - Jan Adam II Liechtenstein.

2.Państwo Liechtenstein podzielone jest na dwa regiony: Vaduz (Oberland) oraz Schellenberg (Unterland).
Regiony pełnią również funkcję okręgów wyborczych. Ponadto wyróżniamy 11 gmin: Vaduz, Balzers, Schaan, Planken, Mauren, Ruggell, Eschen, Gamprin, Schellenberg, Triesen, Triesenberg.

3.Vaduz jest stolicą i drugim co do większości miastem Liechtensteinu. Powierzchnia Vaduz wynosi 17,32 km2, a liczba ludności to 5741 osób. Natomiast Schaan to miasto o powierzchni 26,8 km2. Natomiast liczba mieszkańców to 6039 osób.

4.Księstwo Liechtenstein położone jest nad Górnym Renem, w Alpach Retyckich, pomiędzy Austrią i Szwajcarią.

5.Liechtenstein uważany jest za jeden z kilku rajów podatkowych na świecie. Wiele przedsiębiorstw zagranicznych ze względu na niskie podatki ma swoje siedziby właśnie w Liechtensteinie.

6.Na ulicach Liechtensteinu często słychać „Hoi”, czyli charakterystyczne powitanie, którego używają mieszkańcy Liechtensteinu i turyści.

7.Liechtestein nie posiada własnej waluty. Oficjalną walutą jest frank szwajcarski.

8.Hymnem Księstwa Liechtensteinu 🇱🇮👑jest „Oben am jungen Rhein” (Nad młodym Renem). Melodia hymnu przypomina hymn Wielkiej Brytanii „God Save the Queen“. Słowa hymnu napisał Jakob Josef Jauch w 1850 roku.

9.W Liechtensteinie język niemiecki używany jest przez 94,6% mieszkańców kraju. Jest to również język urzędowy. Język używany w Liechtensteinie podobny jest do języka w austriackim Volarbergu. Ponadto Liechtensteinczycy na co dzień używają dialektów alemańskich.

10.Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Grauspitz. Jego wysokość to 2599 m n.p.m.

11.Zamek Vaduz jest oficjalną siedzibą rodziny książęcej. Położony jest na skale nad miastem Vaduz. Wnętrza zamku nie są otwarte dla zwiedzających

12.Dominującym wyznaniem w Liechtensteinie jest rzymskokatolicyzm
- 76% mieszkańców kraju.

13.Landtag, czyli budynek widoczny na zdjęciu to siedziba jednoizbowego parlamentu, organu władzy ustawodawczej w stolicy Liechtensteinu Vaduz. Składa się on z 25 członków. 10 członków z okręgu wyborczego Unterland i 15 z okręgu wyborczego Oberland. Każde orzeczenie parlamentu musi być zaakceptowane przez księcia.

14.20 października 1951 roku Liechtenstein stał się pierwszym krajem na świecie, który uruchomił w pełni automatyczną sieć telefoniczną.

15.Telewizja Księstwa Liechtenstein jest pierwszym kanałem telewizji w Liechtensteinie, który został uruchomiony 15 sierpnia 2008.

16.Przepisy drogowe w Liechtensteinie są identyczne jak w Szwajcarii.

17.Flagę Liechtensteinu od flagi Haiti odróżnia tylko korona.

18.Drewniany most na rzece Ren - Alte Rheinbrücke łączy dwa brzegi rzeki. Na środku mostu znajduje się granica pomiędzy Liechtensteinem a Szwajcarią.

19.Liechtenstein słynie z produkcji wina. Wiele turystów podczas pobytu w maleńkim kraju decyduje się na odwiedzenie licznych winiarni zakup miejscowych win.

20.W Liechtensteinie znajduje się tylko 9 km torów kolejowych.

21.W Liechtensteinie funkcjonują dwie lokalne gazety: "Liechtensteiner Volksblatt", "Liechtensteiner Vaterland".

22.Liechtenstein nie posiada własnego lotniska. Najbliższe znajduje się w Zurychu, w Szwajcarii.

23.Alojzy Liechtenstein jest dziedzicznym księciem Liechtensteinu i najstarszym synem księcia Liechtensteinu. 16 sierpnia 2004 roku przejął działalność rządową jako przedstawiciel wykonawczy panującego Księcia.

24.Na terenie Liechtensteinu działa poczta „Die Liechtensteinische Post" 25% jej akcji posiada poczta w Szwajcarii. Kody pocztowe są ustalone wspólnie ze Szwajcarią.

25.Mianem Liechtensteinczyków określa się około 66% populacji.


Komentarze