Jak ciekawie i ekonomicznie podróżować po krajach niemieckojęzycznych ? - moje wskazówki
Jednym z najczęstszych pytań, które od was dostaje jest pytanie dotyczące tego, jak podróżować po krajach niemieckojęzycznych tanio, wygodnie i bezpiecznie. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem, więc postanowiłam, że podzielę się z wami moimi wskazówkami, aby sprawić, żeby wasza podróż spełniła wszystkie wasze oczekiwania.
Nie czuję się w tej roli żadnym ekspertem. Jednak od dwóch lat najczęściej podróżuję sama, więc na moje barki spada cała organizacja noclegów, przejazdów, biletów wstępu itp. Nie czytałam nigdy żadnych poradników dotyczących planowania podróży. Po pewnym czasie jednak sama wyrobiłam sobie nawyki, których staram się trzymać by każda kolejna podróż stała się przyjemniejsza.
1. termin wyjazdu
Wszystko zależy od tego czy planujemy klasyczny city break 2-3 dniowy, czy dłuższy 4-5, czy jednak planujemy dłuższy pobyt: tydzień lub dwa. Warto wziąć pod uwagę terminy, w których wypadają dni wolne ustawowo, weekendy lub dni wolne na uczelni, w pracy. W tym przypadku nie potrzebujemy aż tak dużo urlopu. Jednakże wyjazdy w weekendy majowe, święta itp. to zazwyczaj wyższa cena. Warto zarezerwować taki wyjazd dużo wcześniej lub sprawdzać ceny noclegów czy lotów z uwzględnieniem możliwości przyjazdu jeden dzień wcześniej lub później. Czasem różnica jednego dnia potrafi mocno zmienić naszą cenę.
2. noclegi
W poszukiwaniu noclegów kieruje się trzema zasadami: korzystnie cenowo, bezpiecznie, blisko do centrum i do lotniska/dworca. Kiedy jeżdżę sama staram się wyszukiwać hotele, hostele, które mają w swojej ofercie pokoje jednoosobowe z własną łazienkę. Bardzo cenię sobie komfort psychiczny i fizyczny i nie wyobrażam sobie nie móc spokojnie się przespać, kiedy mam migrenę, jestem zmęczona po całym dniu zwiedzania. Nie muszą być to hotele z najwyższej półki. Ważne, aby były czyste, schludne, z dostępem do Wi-Fi. Rezerwacji najczęściej dokonuję na www.booking.pl, gdzie mam stałą zniżkę. Czasem warto sprawdzać ceny pokoi bezpośrednio na oficjalnej stronie hotelu, często oferują niższe ceny. Wbrew pozorom bezpieczniej czuję się w centrum miasta, niż na obrzeżach. Dlatego staram się wybierać pokoje jak najbliżej centrum, gdzie znajduje się zazwyczaj większość atrakcji. Jeśli jednak wolelibyście odpocząć od zgiełku miasta warto wybrać zakwaterowanie położone blisko stacji metra, przystanku autobusowo - tramwajowego.
3. transport
Do wielu niemieckich, czy austriackich miast mamy z Polski połączenia autobusowe w korzystnych cenach. Do wschodniej części Niemiec dojedziemy z Polski też pociągami z bezpośrednim połączeniem. Do Wiednia dowiedziemy z Polski pociągiem bezpośrednim z Krakowa i Katowic.
Dzięki tanim liniom lotniczym jak Ryanair i Wizzair dolecimy z Polski do m.in. Wiednia, Dortmundu, Kolonii. Po za tym wiele połączeń lotniczych do Niemiec, Austrii i Szwajcarii oferują drożsi przewodnicy: polski LOT, czy niemiecka Lufthansa.
Już na miejscu warto zakupić korzystne bilety na przejazdy komunikacją. Wiele miast ma w swojej ofercie bilety np. kilkudniowe, czy dobowe.
4. wyżywienie
Zazwyczaj wybieram noclegi razem ze śniadaniem. Jeśli jednak cena pokoju ze śniadaniem jest dużo wyższa od ceny pokoju bez śniadania decyduję się śniadanie na mieście. Zazwyczaj nie wybieram restauracji tylko lokalną piekarnię, w której mogę napić się świeżego soku i zakupić smakowitą przekąskę. Jeśli chodzi o obiady i kolacje wszystko zależy od miejsca do którego się wybieram. Staram się zawsze spróbować czegoś lokalnego. Unikam jednak wybierania drogich restauracji, czy tych z długim czasem oczekiwania na stolik.
5. zwiedzanie
Zawsze przed wyjazdem do danego miejsca staram się wyszukiwać na Tripadvisor polecane miejsca, które warto zobaczyć. Ponadto mam w domu wiele przewodników podróżniczych, które zawsze ze sobą zabieram. Mam w domu jeden zeszyt przeznaczony do notowania punktów swojej podróży. Są tam nie tylko miejsca do zwiedzania, ale też restauracje (jeśli chcę odwiedzić jakąś konkretną), sklepy, ale także zapisuję godziny otwarcia danych obiektów i ceny biletów wstępu. Przed wyjazdem wpisuję nazwę obiektu w lokalizator Instagrama i sprawdzam, jak wygląda w rzeczywistości. Dodatkowo warto sprawdzić wcześniej dojazd do danego obiektu, czy nie mam utrudnień na drodze i czy dane miejsce nie jest w przebudowie, zamknięte lub przeniesione pod inny adres.
*artykuł nie jest sponsorowany
Komentarze
Prześlij komentarz