10 nietypowych produktów spożywczych, które spotkacie w niemieckich sklepach


Bywając w Niemczech często robiłam zakupy spożywcze. Zawsze starałam się wyszukiwać ciekawe produkty i przywoziłam je do Polski jako pamiątkę z podróży. Najczęściej były to słodycze: czekolady, żelki, ale również kosmetyki, czy środki do prania. Jednakże w niemieckich sklepach jest dużo produktów, które można uznać za nietypowe ze względu na smak, sposób przechowywania, czy opakowanie. 
Kiedy zeszłego lata odwiedziłam Monachium wpadł mi do głowy pomysł, aby stworzyć listę nietypowych produktów, które znajdziemy na półkach niemieckich sklepów. Poniżej lista 10 najciekawszych produktów, które znalazłam w niemieckim supermarkecie.

1. Bułki pakowane w puszkę. Do wypieku w domu. 

Kto z nas nie zna bułek pakowanych w worki do upieczenia w domu? Znajdziemy je w każdym niemieckim dyskoncie w Polsce. Niemcy poszli o krok dalej i proponują nowoczesną wersję bułek zapakowanych w podłużne puszki. Ciasto na bułki podzielone na kawałki po wyjęciu z opakowania zaczyna rosnąć. Następnie wystarczy piec bułeczki przez kilka minut w piekarniku i gotowe.


2. Parówki w słoiku 

Niemcy to również ojczyzna kiełbasek i parówek. Jak przystało na ten pomysłowy kraj; w sklepach możemy zakupić kiełbaski zamknięte w zalewie w słoiku.


3. Malowane jajka (dostępne w sklepach nie tylko na Wielkanoc, ale przez cały rok). 

W Polsce od kilku lat malowane jajka pojawiają się na sklepowych półkach tylko przed świętami. Pomalowane jajka, które znajdziecie w sklepach są już ugotowane na twardo. Niestety jakość kolorowych pisanek pozostawia wiele do życzenia i na próżno szukać informacji dotyczących przetworzonych jajek. Z pewnością cieszą się dużą popularności wśród dzieci. Jednak ja jako rodzic nie zdecydowałabym się na taki zakup.


4. Klopfer - alkohol w mini buteleczkach

Mianem Klopfer (dosł. trzepaczka) nazywane są likiery na bazie wódki, które sprzedawane są w maleńkich buteleczkach. Ich pojemność zazwyczaj wynosi 20ml. Likiery sprzedawane są w zestawach (zgrzewkach) lub pojedynczo. Trunki powinny zawierać ok. 15% czystego alkoholu z dodatkiem napojów o różnym smaku i cukru. Przed wypiciem należy postukać buteleczką o stół. Trunki o nazwie Klopfer cieszą się dużą popularnością podczas imprez i są nazywane party mix.


5. Tortengenuss (bezbarwna galaretka do ciast)

Zamiast galaretki w każdym kolorze tęczy Niemcy użyją Tortengenuss, co tłumaczone jest jako przezroczysta glazura do ciast, najczęściej owocowych. Jest to mieszanka wody z sokiem owocowym i innych środków żelujących bez dodatku cukru.


6. Götter Speise (niemiecka pokarm bogów)

W polskich sklepach z dużą łatwością możemy zakupić galaretki w torebkach o wszelkich możliwych smakach. W Niemczech deser, który przypomina galaretkę zazwyczaj sprzedawany jest już jako przyrządzony deser w plastikowych kubeczkach. Nie zawsze galaretka ta zawiera żelatynę, czasem jest to inny środek żelujący. Możemy oczywiście zakupić galaretkę w formie instant, jednak nie są one już tak popularne jak w Polsce i są dostępne tylko w podstawowych smakach. Niemiecką nazwę na galaretkę Götter Speise tłumaczymy jako pokarm bogów lub ambrozja.


7. Płyn do płukania ust w opakowaniu przypominającym płyn do WC

Kto z was widząc poniższy produkt i nie czytając opisu pomyślał że do płyn do WC?
Jedna z niemieckich marek ma w swojej ofercie płyny do płukania ust w nietypowych opakowaniach. Jedyne co je odróżnia od wspomnianych płynów do WC to oczywiście zawartość oraz rozmiar.


8. Ser pokrojony na małe kosteczki

Odwiedzając sklepy nie trudno zauważyć jak wiele produktów na półkach to tzw. półprodukty: umyte i ugotowane ziemniaki, pokrojone warzywa, czy ser pokrojony na małe kosteczki. Wszystko po to, aby usprawnić czasochłonne przyrządzanie posiłków.


9. Obazda - przysmak z Bawarii

Będąc w lipcu w Monachium miałam okazję spróbować popularnego bawarskiego przysmaku, jakim jest Obazda. Jest to mieszanka startych serów, najczęściej są to: Camembert lub Brie z dodatkiem innych serów. Istnieje kilka rodzajów Obazdy: z dodatkiem mielonej papryki, chrzanu lub cebuli oraz obowiązkowo z masłem. Takie smarowidło jada się z preclami lub chlebem i popija piwem.


10. Mrożone precle

W niemieckiej kuchni, a już w szczególności w bawarskiej nie może zabraknąć tradycyjnie wypiekanych precli. Co zrobić, kiedy nasze ulubione precle się skończyły a pobliska piekarnia już zamknięta? Możemy kupić mrożone precle, które znajdziemy w większości dyskontów i supermarketów.

Jakie produkty spotkaliście wy w niemieckich sklepach? Co was zachwyciło, a co może niekoniecznie?

Komentarze