26 września - Dzień Języków Europejskich 2023 "10 najpiękniejszych słów w języku niemieckim"


Język niemiecki nie należy do grona lubianych języków obcych. Wręcz przeciwnie na co dzień spotykamy się z wieloma negatywnymi opiniami. Wiele osób skarży się, że język niemiecki kojarzy im się z wojną. Kto z nas nie słyszał, że słowo Schmetterling (pol. motyl) bardziej przypomina nakaz rozstrzelania, a nie pięknego, barwnego motyla. Czy ci Niemcy muszą mieć takie długie słowa? Kto to widział, żeby czasownik stał na końcu zdania! Liczebniki czytają od tyłu, szaleńcy! A ta melodia języka nie da się tego słuchać, nie to co romantycznie brzmiący francuski! To tylko kilka z przykładów stereotypów dotyczących języka niemieckiego. Od kilku lat prowadząc bloga staram się pokazywać wam język z jak najlepszej strony. Dziś obchodzimy Dzień Języków Europejskich i z tej okazji zapraszam was na wpis z 10 najpiękniejszymi (moim zdaniem) słowami w języku niemieckim.
 
1. das Eichhörnchen - wiewiórka



To zdecydowanie moje ulubione słowo w języku niemieckim. Zawsze śmieje się, że jest takie chrupiące. Mnie w tym słowie zawsze urzeka wymowa. Co ciekawe w słowie Eichhörnchen ukrywa się inne słowo das Hörnchen, czyli rogalik.

2. das Gänseblümchen




Również wśród nazw kwiatów znajdziemy piękne nazwy. Jednym z przykładów jest stokrotka, czyli  das Gänseblümchen. Czy to słowo nie jest piękne ? Co dokładnie oznacza, gdy rozłożymy je na części?
Die Gänse to gęsi, natomiast das Blümchen to zdrobniała forma słowa kwiat, czyli kwiatuszek.


3. die Naschkatze 



Die Naschkatze to słowo, z którym po raz pierwszy spotkałam się podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Wiedniu. Taki szyld miał jeden z kramów, gdzie sprzedawane były pierniki w kształcie serca. Naschkatze to zwyczajnie łakomczuch, a w tym słówku ukrywa się czasownik i rzeczownik; naschen - jeść słodycze oraz die Katze - kot.

4. knusprig




Jeśli już rozmawiamy o chrupiących słowach to warto wspomnieć o słowie knusprig - czyli właśnie chrupiący. Aż mam ochotę schrupać świeżego rogalika!

 
5. der Weltschmerz



Ze słowem Weltschmerz po raz pierwszy spotkałam się w drugiej klasie liceum przy omawianiu epoki romantyzmu. Mam wrażenie, że dzięki temu słowu lepiej udało mi się zrozumieć realia tej epoki. Słowo Weltschmerz składa się z dwóch rzeczowników; die Welt - świat i der Schmerz - ból.


6. der Winterzauber



Wiele pięknych słów w języku niemieckim związanych jest z tematem Bożego Narodzenia. Nie inaczej jest w przypadku słowa opisującego magię świąt. Der Winterzauber dzielimy na słowa: 
der Winter - zima i der Zauber - czar.


7. der Kronleuchter



Wszyscy wiemy jak nazwać lampę w języku niemieckim, ale kto z was kojarzy, jak nazwać żyrandol ?  Żyrandol w języku niemieckim to der Kronleuchter;  die Krone - korona i der Leuchter - świecznik.


8. das Schneeglöckchen 




A o to kolejny dowód na to, jak melodyjne w języku niemieckim są nazwy kwiatów. Das Schneeglöckchen to nasz polski przebiśnieg, natomiast nazwa kwiatu w języku niemieckim jest dużo piękniejsza. Das Schneeglöckchen, czyli: der Schnee - śnieg oraz das Glöckchen - dzwoneczek.


9. atemberaubend



Jeśli mówimy już o pięknych słowach to nie można zapomnieć o przymiotniku atemberaubend - czyli zapierający oddech. Atemberaubend; berauben - okradać i der Atem - oddech.


10. der Backfisch



Der Backfisch to jedno z najciekawszych słów o zaskakującym znaczeniu. W rzeczywistości słowo Backfisch ma dwa znaczenie: jedno podstawowe znaczenie to oczywiście pieczona ryba, natomiast drugie znaczenie to młoda dziewczyna, podlotek.



Jakie są wasze ulubione słowa w języku niemieckim? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.


Komentarze

  1. Język niemiecki często jest niesprawiedliwie stygmatyzowany jako "twardy" i "surowy", ale ten artykuł pięknie podkreśla, jak bogaty i pełen uroku może być. Eichhörnchen i Gänseblümchen to przykłady, które doskonale ilustrują, jak w języku niemieckim natura i codzienność przeplatają się z poezją słów. To przypomina, że każdy język ma swoją unikalną melodię i piękno, które warto odkrywać bez uprzedzeń.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz